FC Argeș s-a înecat ca țiganul la mal cu FCSB: a condus cu 1-0 și a pierdut cu 2-1

de | 31.10.2021 23:35 | Actualitate, Dezvăluiri, Sport

FCSB  a avut două ocazii de a  înscrie în primele 15 minute, după care s-a tăiat. Apoi, până în minutul 62, când au deschis scorul prin bulgarul Raynov, alb violeții au avut posesie și au controlat jocul. La gol, Latovlevici a executat un corner în careul de 6 m al FCSB, iar bulgarul Martin Raynov l-a incomodat pe Oaidă, mingea a ricoșat în față, iar alb-violetul a împins-o cu vârful bocancului în poartă. Era minutul 62 și părea că FC Argeș devine super FC Argeș și câștigă din nou în deplasare, după succesul de la Voluntari. Însă, după gol, a pierdut inexplicabil din organizarea dovedită până atunci.                                      Doar 5 minute a avut FC Argeș avantaj pe tabelă fiindcă Octavian Popescu, inspirat introdus de Edi Iordănescu, are o sclipire în minutul 67. Pe o respingere neinspirată cu capul a lui Tofan, ploaie, până pe linia de 16 m a careului, Octavian Popescu are timp să-și așeze balonul și să șuteze plasat făcând inutil plonjonul oricum întârziat al  lui Greab. FC Argeș acuză șocul egalării și inevitabilul se produce peste alte trei minute, când Valentin Gheorghe înscrie pentru 2-1. Bâlbâiala a fost de cascadorii râsului pentru FC Argeș.  În drumul ei spre poarta mingea  a fost atinsă cu mâna de un alb violet și era oricum   penalty.                                               FC Argeș a ratat șansa de a se comporta ca o echipă mare, gestionând foarte prost avantajul avut pe tabelă. Cum spunea și Latovlevici după meci, dacă vrei să fii mare trebuie să joci ca o echipă mare, cu pretenții de play off, altfel te comporți superficial și arăți ca o echipă mică. Adevărul e undeva la mijloc. FC Argeș a jucat solid și a controlat jocul până când a făcut 1-0, apoi a furat curent în doar 9 minute, răstimp în care FCSB a întors rezultatul la 2-1.                                                             Gabriel Grigore                                         Foto: GSP