scris duminică, 09.07.2023

FC Argeş, primul test cu Pelici pe bancă, într-un amical cu porţile închise

Sâmbătă seară, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, în cadrul unui joc amical disputat cu porțile închise, FC Argeș a fost învinsă de FCU Craiova 1948 cu scorul de 3-0, diferenţa de valoare dintre cele două echipe aflate în eşaloane diferite spunându-şi cuvântul.

Citeşte şi: Euro handbal. România pierde cu Portugalia pe Piteşti Arena. Meciul cu Germania, decisiv

Pentru olteni au marcat Chițu (minutele 22, 32) și Sidibe (73).

Potrivit site-ului oficial al Fotbal Club Argeş Piteşti, antrenorul echipei gazdă, Alexandru Pelici, a împărțit în acest prim test lotul pe care îl are la dispoziție în două echipe, dându-le tuturor jucătorilor posibilitatea să evolueze, în timp ce tehnicianul craiovenilor, Florin Drăgan, şi-a menținut titularii în teren timp de 70 de minute.

Piteștenii au ratat în prima repriză două ocazii de gol prin Rădescu și Yanis Pîrvu. După pauză, alb-violeții au mai avut patru șanse de a înscrie, prin Turda, Dulcea, Bujor și Angelov.

FC Argeș, în prima repriză: Straton – Rădescu, Turda, Scarlatache, Lazăr – Balgiu, Panait, Haită, Pîrvu – Buhăcianu, Rusu.

După pauză au intrat Micle, Cristescu, Ciuciulete, Boboc, Rizzi, Grigore, Bujor, Dulcea, Angelov și Bertrand.

Următorul meci amical al echipei FC Argeş este programat miercuri, 12 iulie, de la ora 18.30, în cantonamentul de la Valea Iașului, cu Progresul Spartac București.

Noul sezon din Liga a doua de fotbal va debuta la 5 august.

Sursa foto: Fotbal Club Argeş Piteşti