FC Argeș, înfrângere la Craiova după un joc nu tocmai rău

de | 18.07.2021 09:12 | Actualitate, Sport

Debut cu stângul pentru echipele argeșene în noua ediție a Ligii I la fotbal. Ambele au pierdut  în deplasare cu scor simetric, 1-0. CS Mioveni a fost înfrântă la Gaz Metan Mediaș, după un joc modest și un om în plus pe teren din minutul 77,  când Iuri Mathias a intrat cu talpa pe gamba lui Blănaru. Superioritatea a fost degeaba fiindcă Mioveniul a forțat, dar n-a egalat. A contat enorm hențul în careu făcut de căpitanul Mioveniului, Alexandru Iacob, care a făcut astfel cadou medieșenilor, încă din minutul 13, un penalty care a adus Gazului și golul victoriei. De cealaltă parte, FC Argeș a plecat și ea învinsă de la Craiova. Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrei Ivan, în minutul 55. FC Argeș n-a jucat tocmai rău, a avut câteva ocazii uriașe prin Lupeta și momente când i-a dominat pe olteni, însă parcă îi lipsește ceva, în special pe faza de finalizare. Lupeta e puternic, are tehnică și viteză, dar se pierde în fața porții. E greu să-l facă uitat pe Malele, care era leopard la finalizare. (G.G)