Web Analytics
scris sâmbătă, 02.05.2026

FC Argeș Basketball trage pentru cupele europene. Ce spune antrenorul Andreja Marušić

CSM Oradea a obținut calificarea în semifinalele play-off-ului din Liga Națională de Baschet Masculin după ce a trecut de FC Argeș în toate cele trei partide.

În ultimul meci desfășurat la Pitești Arena, scorul a fost 72-79, bihorenii câștigând după o luptă foarte echilibrată, ei având de partea lor și o mai mare experiența.

Antrenorul alb-violeților, Andreja Marusic, și-a felicitat jucătorii, spunând că echipa din Pitești are șanse să joace în cupele europene.

„Vreau să felicit echipa din Oradea pentru faptul că ne-a învins de 3 ori, însă aș dori să îmi felicit, în aceeași măsură, și băieții. Într-o perioadă scurtă, cu doar 4 antrenamente, am reușit să punem la punct câteva principii ofensive și defensive. Cred că am arătat mai bine, însă nu a fost de ajuns să trecem de oponentul nostru.

Jucătorii au luptat până în ultimul moment și cred că doar așa ne putem construi caracterul. Sezonul nu s-a încheiat. Primele 6 echipe pot ajunge în cupele europene, iar noi vom face tot posibilul pentru a prinde una dintre aceste poziții.

Aș vrea să mulțumesc fanilor pentru susținerea deosebită arătată într-un moment extrem de dificil al echipei” – a spus Andreja Marusic, într-o postare pe pagina de Facebook a FC Argeș Basketball.

Citește și: FC Argeș, singura echipă din play-off fără licență pentru Europa!

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...