scris sâmbătă, 25.11.2023

FC Argeș Basketball – a opta victorie în Liga Națională!

Vineri, 24 noiembrie, în etapa a zecea a Ligii Naționale de Baschet Masculin, CSM Petrolul Ploiești a jucat pe teren propriu cu FC Argeș Basketball, iar oaspeții s-au impus cu 90-82.

Citeşte şi: FC Argeș, tot mai departe de play-off după înfrângerea cu Ceahlăul

Graţie acestui rezultat, FC Argeș Basketball ajunge la un bilanț de opt victorii stagionale și o înfrângere!

Formula de bază a învingătorilor a fost: Raijon Kelly, Tudor Fometescu, Alin Andrieș, Bryce Douvier, Nikola Jevtovic.

De notat că primele trei sferturi ale partidei au fost echilibrate, apoi oaspeții au preluat controlul, cu mai bine de patru minute până la final (când scorul devenise 79-70), şi nu le-au mai permis gazdelor să revină.

Potrivit baschet.ro, liderii învingătoarei au fost Corey Allen (22 de puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări), Alin Andrieș (17 puncte, 4 recuperări), Nikola Jevtovic (16 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive), Bryce Douvier (13 puncte, 11 recuperări) și Tudor Fometescu (13 puncte, 3 recuperări).

În următoarea etapă, argeșenii vor primi vizita echipei CSM Focșani.

(sursa foto: Facebook – FC Argeş Basketball)