FC Argeş a învins-o pe CSA Steaua cu 3-0, într-un meci amical

de | 25.03.2023 17:04 | Actualitate, Home, Sport

FC Argeș și CSA Steaua, liderul ligii secunde, au profitat de pauza competițională prilejuită de meciurile reprezentativelor României și s-au întâlnit sâmbătă, la Pitești, într-un amical. Alb-violeții s-au impus la scor de neprezentare, 3-0, golurile fiind semnate de Koumbemba, Garita (pen.) și Viana.

Piteștenii se puteau impune la o diferență mai mare, însă transversala s-a opus la șutul lui Mimito Biai, din finalul partidei. Bucureștenii și-au trecut și ei în cont câteva mari ocazii de gol, însă  Kayondo nu a fost inspirat în fața porții. Testul de pe stadionul Nicolae Dobrin a fost un bun prilej pentru antrenorul Bogdan Vintilă de a vedea și potențialul juniorilor proveniți din propria academie. Introduși în teren în ultimele 30 de minute ale partidei, tinerii nu i-au înșelat așteptările tehnicianului, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica și Gino Oprescu având o evoluție destul de bună, apreciată și de publicul piteștean. Amicalul cu CSA Steaua a fost un test util de verificare pentru FC Argeș înaintea duelului cu FC Voluntari, din runda cu numărul 2 a play-out-ului Superligii, partidă programată duminică, 2 aprilie, de la ora 13.30, pe stadionul Nicolae Dobrin.