scris miercuri, 31.08.2022

Emma Răducanu, deținătoarea titlului la US Open, a fost eliminată din primul tur al turneului

Jucătoarea britanică de tenis cu origini în România și China, Emma Răducanu, numărul 11 mondial şi deţinătoarea titlului la US Open, a fost eliminată din primul tur al turneului de Mare Şlem de la Flushing Meadows, fiind învinsă în două seturi, 6-3, 6-3, de franţuzoaica Alize Cornet (40 WTA), într-o partidă disputată marţi, transmite Agerpres.

Răducanu, al cărei tată este român, a uimit lumea tenisului în 2021, când a devenit prima jucătoare din istorie care câştiga un turneu de Grand Slam venind din calificări. Ea s-a impus anul trecut la US Open fără să piardă niciun set pe parcursul competiţiei, învingând-o în finală pe canadianca Leylah Fernandez.