scris vineri, 08.09.2023

După 40 de ani, România s-a calificat în sferturi la Europeanul de volei

După o pauză de 40 de ani, România a atins din nou sferturile Campionatului European de volei, după un meci de poveste cu Croația, încheiat 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12). România va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei dintre Franța și Bulgaria. Sfertul de finală este programat luni, 11 septembrie, în sala din Varna.

România a trecut de Croația în cinci seturi, după un start perfect: un prim set câștigat la 17, apoi încă unul după același scenariu, încheiat 25-20. A urmat o cădere a sportivilor noștri, care au pierdut clar setul 3, apoi un set de mare luptă. Condusă cu 22-19, România a revenit senzațional și a avut o minge de meci la scorul de 24-23. După câteva schimburi pe muchie de cuțit, croații au reușit să se impună, egalând situația la general. În decisiv, ”tricolorii” și-au revenit și au început să-și domine iar adversarii. După 6-2, croații au egalat la 8, dar s-au prăbușit pe final: 13-10, 14-11 și 15-12 pentru ai noștri. România este în sferturile de finală ale Campionatului European. Au trecut 40 de ani de când naționala termina ultima oară între primele 8 echipe ale Europei la un turneu final.
În sferturi de finală, luni, România o va întâlni pe învingătoarea din partida Franța-Bulgaria, care se va disputa în această seară la Varna.