scris luni, 01.05.2023

După 28 de ani, România s-a calificat la Campionatul European de handbal masculin

Naționala de handbal masculin a României va juca la Campionatul European după 28 de ani de la ultima participare. Tricolorii, antrenaţi de Xavi Pascual au încheiat grupa preliminară patru cu o înfrângere în faţa Ucrainei, scor 26-31 (13-12). Meciul s-a desfăşurat în Germania, iar cei mai buni marcatori ai României au fost Stanciuc cu 6 goluri, Negru cu 6 şi Humet cu 5.

În celălalt meci al etapei finale, Austria a învins Insulele Feroe cu scorul de 38-33. Astfel, Austria a terminat grupa pe primul loc, neînvinsă (12 puncte), iar România s-a clasat pe locul 2 (4 puncte), ambele echipe calificându-se în turneul final al CE2024. Ucraina ocupă locul 3 (4 puncte), iar Insulele Feroe se situează pe ultimul loc (4 puncte). Rezultatele României în grupa 4 au fost: 26-28 şi 25-17 cu Insulele Feroe, 32-36 şi 30-35 cu Austria, 34-26 şi 26-31 cu Ucraina.

Turneul final din 2024 va fi găzduit de Germania între 10 şi 28 ianuarie. Ultima dată când naţionala României a participat la un turneu final de Campionat European a fost în 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.