Web Analytics
scris vineri, 12.06.2026

Doi elevi de 7 ani au ajuns la spital după ce o bancă depozitată în vestiar a căzut peste ei. Autorităţile au deschis anchetă

Incident grav într-o şcoală din Botoşani, unde doi elevi în vârstă de 7 ani au ajuns la spital după ce au fost loviţi de mobilier depozitat în vestiarul unităţii de învăţământ. Copiii participaseră la ora de educaţie fizică, iar accidentul s-a produs în timpul petrecut în zona destinată schimbării echipamentului.

Potrivit primelor informaţii, mai multe bănci erau depozitate una peste alta în vestiar. La un moment dat, una dintre acestea s-a desprins şi a căzut peste cei doi băieţi. Părinţii spun că elevii ar fi încercat să ajungă la o sticlă de apă aflată în apropiere, moment în care mobilierul s-a dezechilibrat.

Citește și: Directoarea unei școli gimnaziale, în arest la domiciliu pentru luare de mită după ce a cerut 2.000 de euro unui om de afaceri

Cei doi elevi au fost preluaţi de echipajele medicale şi transportaţi la spital pentru investigaţii. Medicii spun că, deşi au suferit lovituri la cap, copiii erau conştienţi şi stabili în momentul evaluării.

Potrivit echipajelor de intervenţie, accidentul s-a produs chiar în vestiarul în care era depozitat mobilierul. „Aceștia se aflau în acel moment în vestiar, moment în care a căzut o bancă dintr-o stivă depozitată în respectivul vestiar”, a precizat medicul de ambulanţă Carmen Răgoaşcă.

În urma incidentului, poliţiştii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi verifică dacă mobilierul era depozitat corespunzător şi dacă au fost respectate toate regulile de siguranţă în şcoală. Inspectoratul Şcolar anunţă, la rândul său, verificări privind condiţiile în care elevii îşi desfăşoară activitatea.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...