Doi bărbați au fost sancționați cu amenzi în valoare totală de 24.000 de lei pentru că au lăsat în mod abuziv mai mulți câini pe domeniul public. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea, în cursul zilei de joi, polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au identificat doi suspecți : un bărbat de 55 de ani din comuna Morărești (județul Argeș) și un bărbat de 66 de ani din comuna Ionești (Vâlcea).
Citește și: Un tânăr de 18 ani a făcut un sistem fals de burse școlare
Fiecare dintre aceștia a fost amendat cu 12.000 de lei, în conformitate cu Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor, care prevede sancțiuni severe pentru abandonul și relele tratamente aplicate animalelor.
Reprezentanții IPJ Vâlcea au subliniat, într-un comunicat oficial, că abandonul animalelor reprezintă o formă de cruzime, iar autoritățile vor aplica legea cu strictețe în astfel de situații.
„Protecția animalelor este o responsabilitate legală și morală. Abandonul este sancționat conform legii, iar aceste cazuri ar trebui să fie un avertisment clar pentru toți cei care tratează animalele cu indiferență sau neglijență”, au transmis polițiștii.
Potrivit legislației în vigoare, abandonul animalelor este considerat contravenție gravă și poate atrage amenzi între 3.000 și 12.000 de lei pentru fiecare persoană implicată. În unele cazuri, pot fi dispuse și măsuri complementare, cum ar fi confiscarea animalelor sau interdicția de a mai deține animale pe o perioadă determinată.
Citește și: Povestea militarului din Pitești contaminat cu 44 elemente chimice
0 Comentarii