Începând cu următorul an şcolar, 2015-2016, elevii din şcolile argeşene vor avea în orar o nouă disciplină, şi anume Limba Chineză. Cursurile de limbă şi cultură chineză vor fi opţionale, iar introducerea lor se datorează unui acord de colaborare între Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş şi Asociaţia ChinaRo, semnat pe 4 martie 2015. În baza acestui acord a avut loc, la Piteşti, la sfârşitul lunii trecute, o întâlnire între reprezentanţii ISJ Argeş şi ai administraţiei publice locale din Argeş, pe de o parte şi reprezentanţii Institutului Confucius din Sibiu, de cealaltă parte. În cadrul întâlnirii, Asociaţia ChinaRo a propus înfiinţarea la cerere în cadrul unităţilor şcolare a unor grupe de elevi care să înveţe opţional limba chineză, ideea fiind agreată şi de conducerea ISJ Argeş, care a promis demararea unei campanii de informare la nivelul tututror conducerilor unităţilor şcolare din judeţ. Şi Primăria Piteşti a promis finanţare pentru amenajarea sălilor de curs şi asigurarea unor spaţii în cadrul imobilelor ce aparţin Consiliului Local Piteşti. Cât despre Institutul Confucius din Sibiu, acesta va furniza cadrele didactice specializate care vor preda limba chineză în şcolile argeşene.
I.H.B.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii