Jurnalul de Arges
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF
No Result
View All Result
Jurnalul de Arges

Ultimele știri

(P) Producătorul argeșean RADICSTAR continuă expansiunea! A fost inaugurat cel de-al șaptelea magazin, la Mioveni 1

(P) Producătorul argeșean RADICSTAR continuă expansiunea! A fost inaugurat cel de-al șaptelea magazin, la Mioveni

5 ore ago
Un inginer de la Registrul Auto Român Argeș, acuzat că a primit MITĂ. Banii erau ascunși într-o mască de protecție! 2

Un inginer de la Registrul Auto Român Argeș, acuzat că a primit MITĂ. Banii erau ascunși într-o mască de protecție!

8 ore ago
Consiliul Județean Argeș: Tirul ATI în care au murit trei pacienți nu a fost la Pitești 3

Consiliul Județean Argeș: Tirul ATI în care au murit trei pacienți nu a fost la Pitești

8 ore ago
Avocații argeșeni protestează în fața Tribunalului Argeș 4

Avocații argeșeni protestează în fața Tribunalului Argeș

8 ore ago

Categorii

  • Actualitate
  • Bani europeni
  • Blitz
  • Caricaturi
  • Culise
  • Cultura
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Home
  • Jurnalul Universitar
  • Omul saptamanii
  • Opinii
  • Politica si Administratie
  • Sport
  • Turism

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung 5
byMari Tudor
4 luni ago
in Actualitate, Home, Politica si Administratie

DGASPC Argeș urmărește dezvoltarea unor centre de zi și a unor case de tip familial pentru copiii instituționalizați din Rucăr, Costești și Câmpulung, după închiderea centrelor rezidențiale clasice de aici. Astfel, miercuri, 25 noiembrie, în Sala de Ședințe a Consiliului Județean Argeș, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Argeș, în calitate de beneficiar, a susținut o conferinţă de lansare a celor trei proiecte:

Proiectul „Complex de Servicii Sociale, Comuna Rucăr, Județul Argeș”, cod SMIS 130513. Valoarea totală a acestui proiect este de 5.341.994,63 lei. Proiectul propune construirea și dotarea a două case de tip familial în comuna Rucăr, cu o capacitate de 12 locuri/casă, pentru 24 de copii instituționalizați în prezent în cadrul Complexului de Servicii pentru Copilul în Dificultate Rucăr. „Casele de tip familial vor fi integrate în comunitate și vor asigura un mediu cât mai apropiat de cel familial, cu un climat socio-afectiv, adecvat formării personalității copiilor/ tinerilor”. Dar și construirea unui centru de zi pentru copii, cu o capacitate de 50 de locuri. „Centrul de zi va furniza servicii suport, atât pentru beneficiarii celor două case de tip familial, cât și pentru copiii din comunitate, aflați în situații de risc de separare de familie”.

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung 6

Proiectul „Complex de Servicii Sociale, Orașul Costești, Județul Argeș”, cod SMIS 130512. Proiectul propune construirea și dotarea a două case de tip familial în Orașul Costești, cu o capacitate de 12 locuri/casă, pentru 24 de copii instituționalizați în prezent în cadrul Complexul de Servicii pentru Copii cu Dizabilități Costești, dar și înființarea, prin construire, a unui centru de zi pentru copii, în orașul Costești, cu o capacitate de 50 de locuri. Valoarea totală a proiectului este de 6.657.300,01 lei.

Citește și DGASPC Argeș caută asistenți maternali

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung 7

Proiectul „Complex de Servicii Sociale, Municipiul Câmpulung, Județul Argeș”, cod SMIS 130511. Valoarea totală a proiectului: 5.253.693,08 lei. Acest proiect propune înființarea unor case de tip familial pentru 24 de copii instituționalizați și înființarea unui centru de zi și de recuperare pentru copii, cu 50 de locuri.

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung 8

„În cadrul conferinței au fost prezentate relevanța proiectului, obiectivele, activitățile, rezultatele previzionate, precum și beneficiile pentru grupul țintă. De asemenea, pe lângă datele tehnice prezentate pentru fiecare proiect în parte, de către Adela Gogoașe, directorul general adjunct al D.G.A.SP.C. Argeș, invitații au putut afla de la reprezentanții celor trei centre despre specificul activității cu copiii instituționalizați, dar și despre beneficiile închiderii centrelor rezidențiale clasice și dezvoltarea noilor servicii sociale, respectiv, Case de Tip Familial și Centre de Zi.

DGASPC Argeș: Proiecte pentru dezvoltarea de noi servicii sociale în Rucăr, Costești și Câmpulung 9

Citește și Două proiecte ale DGASPC Argeş – aviz pozitiv pentru finanţare în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020

Prin aceste proiecte se urmărește dezvoltarea de Case de Tip Familial pentru copii, beneficiari de măsură de protecție în centrele de plasament din cadrul Complexului de Servicii pentru Copilul în Dificultate Rucăr, Complexului de Servicii pentru Copilul în Dificultate Câmpulung și Complexului de Servicii pentru Copii cu Dizabilități Costești, după închiderea acestora. De asemenea, se urmărește și dezvoltarea unor Centre de Zi, în Comuna Rucăr, Orașul Costești și Municipiul Câmpulung.

Cele trei proiecte sunt cofinanțate din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8, Dezvoltarea infrastructurii de sănătate, Prioritatea de investiții 8.1- Investiții în infrastructurile sanitare și sociale care contribuie la dezvoltarea la nivel național, regional și local, reducând inegalitățile în ceea ce privește starea de sănătate și promovând incluziunea socială prin îmbunătățirea accesului la serviciile sociale, culturale și de recreere, precum și trecerea de la serviciile instituționale la serviciile prestate de colectivitățile locale, prin Fondul European de Dezvoltare Regională, Obiectiv specific 8.3-Creșterea gradului de acoperire cu servicii sociale, Grup vulnerabil: copii”, transmit reprezentanții compartimentului de Comunicare, Registratură și Relații cu Publicul al DGASPC Argeș.

Distribuie!

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required


Tags: campulungcostestidgaspc argesproiecterucarservicii sociale noi

Related Posts

(P) Producătorul argeșean RADICSTAR continuă expansiunea! A fost inaugurat cel de-al șaptelea magazin, la Mioveni 10
Actualitate

(P) Producătorul argeșean RADICSTAR continuă expansiunea! A fost inaugurat cel de-al șaptelea magazin, la Mioveni

13/04/2021 - 21:11
Un inginer de la Registrul Auto Român Argeș, acuzat că a primit MITĂ. Banii erau ascunși într-o mască de protecție! 11
Actualitate

Un inginer de la Registrul Auto Român Argeș, acuzat că a primit MITĂ. Banii erau ascunși într-o mască de protecție!

13/04/2021 - 18:26
Consiliul Județean Argeș: Tirul ATI în care au murit trei pacienți nu a fost la Pitești 12
Actualitate

Consiliul Județean Argeș: Tirul ATI în care au murit trei pacienți nu a fost la Pitești

13/04/2021 - 18:23
Avocații argeșeni protestează în fața Tribunalului Argeș 13
Actualitate

Avocații argeșeni protestează în fața Tribunalului Argeș

13/04/2021 - 18:03

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sunt de acord cu Politica de confidentialitate.


  • Pandemia a pus o frână, scurtă, migraţiei
  • Au devenit ştirile false despre inflaţie un instrument "legitim" de politică monetară?
  • CURTEA DE CONTURI EUROPEANĂ: "UE să accelereze instalarea de staţii de încărcare dacă doreşte o revoluţie în electromobilitate"
  • RAPORT WHITE & CASE PENTRU TRIMESTRUL ÎNTÂI Mega-afacerile au dus fuziunile şi achiziţiile mondiale la cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani
  • CREŞTERE ANUALĂ DE 277%, ÎN PRIMELE DOUĂ LUNI DIN 2021 FAŢĂ DE ACEEAŞI PERIOADĂ A ANULUI TRECUT Deficitul de cont curent al României a explodat în primele luni ale lui 2021
  • Aceşti dumnezei de carton ai salvării noastre
  • BURSELE DIN LUME Curs mixt pe pieţele europene şi americane
  • BVB Scăderi pe linie pentru indici
  • RESTRUCTURAREA CREDITELOR ÎN VALUTĂ Parlamentul ucrainean a adoptat legea care împarte riscul valutar între bancă şi debitor

Next Post
Piteșteanul Adrian Mutu va fi noul antrenor al echipei de fotbal CFR Cluj 14

Piteșteanul Adrian Mutu va fi noul antrenor al echipei de fotbal CFR Cluj

  • Contact
  • Confidențialitate
  • Cookies

Redacție

  • Redactor șef: Gabriel Grigore;
  • Manager: Cristian Vasile;
  • Director economic: Claudia Sima;
  • Secretar general de redacţie: Alina Crângeanu;
  • Senior editor: prof. dr. Cornel Carp, avocat Maria Cristina Leţu, doctor în Drept;
  • Redacţia: Marius Ionel, Cornel Drăghici, Cătălin Ion Butoiu, Mari Tudor, Izabela Moiceanu, Marian Staicu, Cristina Simion;
  • Corectură: Corina Grigore;
  • Grafică: Bogdan Pintilie;
  • DTP și procesare imagine: Cristian Radu.

Contact:

  • e-mail: jurnaldearges@gmail.com
  • Tel: 0248.221774
  • Fax Contabilitate: 0248.223271

 

TRAFIC

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.

No Result
View All Result
  • Prima pagină
  • Actualitate
  • Politica si Administratie
  • Dezvaluiri
  • Economie
  • Opinii
  • Cultura
  • Sport
  • PRINT
    • Culise
    • Jurnalul Universitar
    • Omul saptamanii
    • Blitz
    • Caricaturi
    • Arhiva PDF

© 2020 Jurnal de Argeș - partener în rețeaua PressHub.