Web Analytics
scris miercuri, 26.06.2024

Dezinsecția de la Pitești continuă în zona metropolitană

Miercuri, 26 iunie, între orele 5:30 și 9:00, la Pitești a avut loc prima etapă a acțiunii de dezinsecție, prin pulverizare aeriană avio – chimică, pentru combaterea populațiilor de insecte vectoare de maladii transmisibile și generatoare de disconfort (insecte zburătoare și târâtoare: căpușe, țânțari, muște etc).

Citește și: Video. Un camion a luat foc în zona „Metro”

Potrivit unui comunicat al Primăriei Pitești, au fost pulverizate substanțe (SOLFAC) avizate de Ministerul Sănătății pe teritoriul administrativ interurban al municipiului Pitești, cu o aeronavă model AN-2, autorizată de Autoritatea Aeronautică Civilă Română.

În zilele următoare, astfel de acțiuni vor avea loc și pe raza Zonei Metropolitane Pitești, în Albota, Bascov, Bradu, Mărăcineni și Ștefănești – se mai arată în comunicatul de presă al Primăriei.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...