Web Analytics

articol scris duminică, 26 iulie 2026

Descoperiri uluitoare pe Aeroportul Otopeni: pașapoarte false, 15 acte de identitate contrafăcute și peste 32.000 de țigarete

Controalele efectuate pe Aeroportul Internațional Henri Coandă în perioada 20-23 iulie au scos la iveală mai multe tentative de încălcare a legislației privind călătoria și trecerea frontierei. Polițiștii de frontieră au identificat documente falsificate, persoane care încercau să ajungă ilegal în alte state și cantități importante de produse accizabile nedeclarate.

În urma acțiunilor desfășurate la Otopeni, autoritățile au confiscat 32.720 de țigarete fără timbru de acciză și 1,5 kilograme de tutun vrac. În paralel, mai multe persoane au fost preluate pentru continuarea cercetărilor.

Patru persoane, opritе înaintea zborului spre Dublin

Unul dintre cazurile depistate a avut loc în seara de 21 iulie. Patru persoane care urmau să plece spre Dublin au prezentat la control trei pașapoarte norvegiene și unul irlandez.

Documentele au fost verificate de polițiști, care au stabilit că toate erau false. În realitate, persoanele respective aveau documente autentice emise de autoritățile austriece pentru refugiați, precum și un pașaport tanzanian. Actele aflate în posesia lor nu le ofereau însă dreptul de a intra în Irlanda.

Cei patru au fost preluați de reprezentanții Inspectoratului General pentru Imigrări, care continuă verificările în acest caz.

O femeie avea asupra ei 15 acte de identitate false

Un alt dosar, considerat deosebit de important, a fost descoperit pe 22 iulie.

O femeie care voia să călătorească spre Paris a prezentat un pașaport irlandez fals. Controlul amănunțit a dus la o descoperire și mai importantă: într-un plic pe care îl avea asupra sa se aflau 15 documente de identitate contrafăcute.

Este vorba despre zece cărți de identitate italiene, trei belgiene și două olandeze.

Anchetatorii verifică în prezent dacă acest caz are legătură cu tentativa celor patru persoane depistate înaintea zborului spre Irlanda. Suspiciunile au apărut după ce polițiștii au constatat că toate persoanele implicate fuseseră însoțite la aeroport de același bărbat.

O turistă din Turcia a rămas fără viză și a primit interdicție în Schengen

Într-o altă situație, polițiștii de frontieră au oprit la intrarea în România o cetățeană turcă.

Femeia deținea o viză de afaceri, însă verificările au indicat că scopul real al călătoriei era unul turistic. Pentru că documentul fusese folosit în alte condiții decât cele pentru care fusese emis, autoritățile au decis revocarea vizei.

Femeia a fost returnată la Istanbul cu aceeași companie aeriană și a primit, totodată, o interdicție de intrare în spațiul Schengen pentru șase luni.

Captură de peste 32.000 de țigarete

Controalele desfășurate la Otopeni nu au vizat doar documentele de călătorie. În cadrul unor acțiuni comune cu Autoritatea Vamală Română, polițiștii de frontieră au descoperit și produse accizabile care fuseseră introduse în țară fără respectarea legislației.

Captura a constat în 32.720 de țigarete fără timbru de acciză și 1,5 kilograme de tutun vrac.

Întreaga cantitate a fost indisponibilizată. Într-unul dintre cazuri, autoritățile au deschis și un dosar penal pentru contrabandă.

Poliția de Frontieră anunță că verificările în aeroporturi vor continua, cu accent pe combaterea migrației ilegale, a falsurilor și a traficului de produse accizabile, precum și pe identificarea persoanelor implicate în infracțiuni transfrontaliere.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mihai Coteț. Despre „Platforma Liberal-Conservatoare”

Mihai Coteț, senator de Argeș al PNL, a publicat pe pagina de Facebook un comentariu privind înființarea în partid a […] Citește!

SUA înăspresc blocada asupra Iranului: 12 nave redirecționate și două petroliere imobilizate de forțele americane

Presiunea militară și economică exercitată de Statele Unite asupra Iranului se intensifică. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) anunță că forțele […] Citește!

Alertă pentru românii din Spania: cod roșu de incendii în Valencia. MAE recomandă evitarea mai multor zone

Situația din estul Spaniei a determinat autoritățile române să emită o atenționare de călătorie. Ministerul Afacerilor Externe le recomandă românilor […] Citește!

Scandal după Dinamo – Universitatea Craiova: amenzi de aproape 20.000 de lei și interdicții pe stadioane

Meciul dintre Dinamo București și Universitatea Craiova, încheiat cu un spectaculos 5-1 pentru formația bucureșteană, a avut și urmări în […] Citește!

Descoperiri uluitoare pe Aeroportul Otopeni: pașapoarte false, 15 acte de identitate contrafăcute și peste 32.000 de țigarete

Controalele efectuate pe Aeroportul Internațional Henri Coandă în perioada 20-23 iulie au scos la iveală mai multe tentative de încălcare […] Citește!

România a cucerit trei medalii la Mondialele U23 de canotaj. Bianca-Camelia Ifteni a scris istorie cu aurul la simplu

România a avut o prestație remarcabilă în ultima zi a Campionatelor Mondiale de canotaj Under-23, desfășurate la Duisburg, în Germania. […] Citește!

Mașină de poliție răsturnată în timpul unei urmăriri. Autospeciala a lovit un autoturism care circula regulamentar

Un accident spectaculos a avut loc în municipiul Lugoj, unde o autospecială de poliție s-a răsturnat în timpul unei misiuni […] Citește!

Tânăr de 18 ani, care trebuia să susțină astăzi admiterea la Medicină, și-a pierdut viața într-un tragic accident rutier

O tragedie fără margini a îndurerat comunitatea din Panciu, județul Vrancea. Luca, un tânăr de doar 18 ani, și-a pierdut […] Citește!

Nigerianul „Tobi” Alagbe a semnat cu FC Argeș. Pe ce post joacă

FC Argeș anunță o nouă achiziție! Nigerianul Oluwatobiloba Alagbe Adefunyibomi, cunoscut și ca „Tobi” Alagbe, este noul jucător al echipei […] Citește!

Pitești. Conducea mașina băut pe bulevard. Ghinion!

Sâmbătă, 25 iulie, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești oprit în trafic un bărbat în vârstă de 57 de ani, […] Citește!

Băsescu, despre scandalul pe Legea salarizării: A fost ținută la sertar, au lăsat-o ca șmecherii

Fostul președinte Traian Băsescu vorbește despre scandalul dintre partidele din fosta coaliție pe tema Legii salarizării. PSD refuză să voteze proiectul, invocând […] Citește!

Ambasadorul Rusiei la București a fost convocat de Ministerul de Externe, după doborârea a trei drone în spațiul aerian național

MAE: “Protestul diplomatic al României se va baza pe rezultatele anchetelor în cazul dronelor”. Oana Țoiu, ministra Afacerilor Externe, a […] Citește!

Omul săptămânii

Claudiu Samoilă

Opinie

Mai puţine zile de comune şi mai mult asfalt

Din ediția tipărită

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!