Web Analytics
scris marți, 05.05.2026

Descoperire periculoasă pe autostrada A1: armă fără documente, confiscată de polițiști

Un control de rutină pe autostrada A1 Deva–Nădlac s-a transformat într-un caz penal, după ce polițiștii de frontieră au descoperit o armă neînregistrată în bagajele unui pasager.

Incidentul a avut loc în zona Nădlac, unde agenții din cadrul Poliției de Frontieră Nădlac au efectuat controale aleatorii asupra vehiculelor. Un microbuz de transport persoane a fost oprit pentru verificări, iar în bagajele unui tânăr de 25 de ani a fost găsit un pistol cu aer comprimat, împreună cu mai multe accesorii.

Potrivit autorităților, arma – un pistol cu aer comprimat „Elite II-Beretta” calibru 177 (4,5 mm ) – era însoțită de încărcător, capsule de CO2 și aproximativ 1.500 de bile metalice. Tânărul nu a putut prezenta documente care să justifice deținerea legală a acestor obiecte.

În urma descoperirii, acesta a fost condus la sediul poliției pentru audieri, iar arma și accesoriile au fost confiscate. Dosarul a fost preluat de specialiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad, prin Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor, iar tânărul este vizat într-un dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...