scris duminică, 18.12.2022

David Popovici, vicecampion mondial la 200 de metri liber în bazin scurt, la Melbourne

Sportivul român David Popovici a ratat podiunul la Campionatele Mondiale de la Melbourne. El a câştigat medalia de argint în proba de 200 m liber, duminică, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) pentru seniori de la Melbourne (Australia).

Sportivul legitimat la CS Dinamo a avut al doilea cel mai bun timp din finala probei de 200 de metri liber de la Campionatul Mondial de natație în bazin scurt. David Popovici a oprit cronometrul la 1.40,79.

Primul loc a fost ocupat de sud-coreeanul Hwang Sunwoo, care a scos 1.39,72. Podiumul a fost completat de britanicul Tom Dean, cu 1.40,86.