David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber la CE de natație pentru juniori

de | 11.07.2022 09:18 | Actualitate, Home, Sport

David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber, la Campionatul European de Nataţie juniori de la Otopeni. El a obținut un timp spectaculos, și anume 47.69 secunde.

Înotătorul de 17 ani a obţinut astfel a cincea medalie la CE de nataţie pentru juniori și a patra de aur. Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 de m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.

Pentru România au mai obţinut medalii Vlad Stancu – aur la 1500 m liber şi argint la 800 m liber şi Bianca Costea – argint la 50 m liber.