David Popovici a câștigat două medalii de aur la Campionatele Naționale de la Otopeni

de | 6.04.2023 09:52 | Actualitate, Home, Sport

David Popovici a câștigat două medalii de aur la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul român s-a clasat pe primul loc la probele de 50 metri liber și 100 metri spate și se pregătește pentru Jocurile Olimpice. Popovici va mai concura la probele de 50 de metri spate, 50 de metri fluture, 100 de metri liber și 400 de metri liber.

„A fost greu, nu sunt obișnuit! Profit de faptul că nu e cel mai important concurs și experimentăm. Acest succes înseamnă foarte mult pentru mine, pentru că vreau să mă extind, să mă specializez pe cât mai multe probe. Vreau să ajung la nivelul la care să pot participa la mai multe probe și în competițiile mai mari”, a spus sportivul după ce a reușit a doua medalie de aur. Popovici se pregătește pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka, 23-30 iulie, dar și pentru Jocurile Olimpice de la Paris.