David Popovici a câştigat a patra medalie de aur Campionatul Naţional de înot

de | 7.04.2023 21:34 | Actualitate, Home, Sport

David Popovici a câştigat, vineri, a patra medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 400 m liber.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:51.18. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (3:52.45), iar pe trei a terminat Nandor Nagy (4:01.39).

“Vreau ca pe viitor să încerc şi proba de 800 de metri şi de 1.500 de metri. Consider că încă nu e vremea să mă specializez. Eu trebuie să fac baremul pentru JO până în martie 2024, dar nu mă grăbesc. Vom ajunge acolo unde trebuie, când trebuie”, a declarat multiplul campion naţional, la TVR.

Popovici a mai câştigat la CN probele de 50 m liber, 100 m spate şi 50 m fluture.

El va mai evolua la 100 m liber şi 100 m fluture.

Competiţia se desfăşoară la Complexul Sportiv de Natație Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.