După ceva ploi, vremea se va încălzi spre finalul săptămânii, anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM) în prognoza emisă pentru perioada 15-28 august.
Citește și: Cod galben de inundații pentru râurile din Argeș și alte 11 județe
Conform ANM, până în jurul datei de 19 august media maximelor termice va ajunge la aproximativ 36 de grade Celsius în Muntenia, iar a minimelor, la 18-20 grade Celsius. Între 20 și 23 august, va urma o răcorire, temperatura maximă va atinge, în medie, 29-32 grade Celsius, iar minimele, în medie, 17-19 grade Celsius. Apoi, până la finalul intervalului de prognoză, nu vor mai fi variații semnificative ale temperaturii aerului. Probabilitatea mai mare pentru averse va fi în primele două zile de prognoză, dar și între 20 și 23 august.
0 Comentarii