scris miercuri, 15.12.2021

Cu FC Argeș la psihiatru! Bine că am luat un punct și n-am pierdut trei cu Sepsi

În afara faptului ca Ionuț Șerban a marcat

cel mai rapid gol al Ligii I, în minutul 1.43,  alb violeții nu se pot lăuda cu mari fapte de vitejie pe arena din Trivale, în meciul cu Sepsi. Au condus cu 1-0 în urma unei actiuni în viteză, au dominat în primele 15 de minute, după care s-au tăiat inexplicabil. I-au lăsat pe jucătorii oaspeți să vină peste ei, nici nu îmi dau seama dacă deliberat, după un desen tactic anume, sau a fost vorba doar de neputință. A doua repriză a început cu un FC Argeș la fel de indolent și fără limpezime în joc și cu oaspeții mult mai periculoși în atac. Iar inevitabilul s-a produs în minutul 76. La un contraatac al lui Sepsi, “Belodediciul” lui Jean Vlădoiu, mă refer la mult căutatul în coarne Turda, a avut un semiluft în urma căruia mingea a ajuns la nou intratul Damașcan, iar jucătorul oaspete l-a executat scurt pe Greab. Dacă în meciul cu Rapid i-a pus mingea pe tavă adversarului Tofan, scenariul de coșmar s-a repetat acum cu Turda în rol principal. În ultimele 18 minute, cu tot cu prelungiri, cei 300 de spectatori argeseni prezenți pe stadion s-au rugat la propriu ca FC Argeș să termine meciul măcar cu o remiză. Și asta pentru că oaspeții au mai avut cel puțin două ocazii de a marca. În atac, Arias a avut o mobilitate de dulap, motiv pentru care spectatorii l-au și taxat umplându-i frigiderul cu de toate. Iar marea speranță Ișfan a fost frumosul din pădurea adormită, a jucat de parcă pierduse noaptea de dinaintea meciului în club. Degeaba și-a băgat Prepeliță jucătorii în ședință la mijlocul terenului, imediat după fluierul final, că alb violeții păreau ca au nevoie de un psihiatru, nu de un antrenor. Urmează meciul cu CFR și sperăm ca jucătorii FC Argeșului măcar să nu piardă târgul de Crăciun de la Cluj, ca la punct sau, Doamne Ferește, puncte, nu îndrăznim să visăm.