Deputata PSD Simona Bucura-Oprescu a realizat împreună cu colegii săi din PSD Argeș mai multe propuneri foarte interesante și utile pe care le va susține cu ocazia Congresului PSD din 10 martie.
Una dintre propuneri se referă la înfiinţarea prin lege a „Colegiului Consultativ” al Ministerului Educaţiei format din reprezentanţi ai patronatelor, sindicatelor şi mediului educaţional (preuniversitar şi universitar) pentru racordarea atât de necesară a curriculei la nevoile mediului economic în vederea creşterii absorbţiei absolvenţilor pe piaţa muncii pe de o parte, precum şi creşterii productivităţii pe de altă parte. ”Stabilirea în comun a tematicii anilor terminali de specialitate de către mediul economic (care cunoaşte nivelul tehnologic al echipamentelor, precum şi evoluţia propusă) şi reprezentanţii cadrelor didactice va conduce la eficientizarea actului educaţional şi la creştere economică. Aceste analize vor conduce şi la orientarea generală a programelor de studii ce vor fi în concordanţă cu necesarul pe specialităţi din mediul economic”, spune Simona Bucura-Oprescu.
O altă propunere interesantă este legată de elaborarea unui Plan de Dezvoltare Industrială în România pentru „Industria 4.0” sau a 4-a Revoluţie industrială.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/03/apa-300x200.jpg)
Apă Canal 2000 SA Pitești: Noi facilităţi puse la dispoziţie prin serviciul de Call Center
Începând cu data de 01.08.2024, orice client al societății Apă Canal 2000 poate apela serviciul...
0 Comentarii