scris duminică, 23.10.2022

CS Mioveni – FC Botoșani 0-0. Argeșenii au fost la un pas de victorie

CS Mioveni și FC Botoșani au remizat, în etapa 15 din Superliga, 0-0. Finalul de meci le-a aparținut gazdelor, care au avut un gol anulat de VAR, dar și o ocazie uriașă de a obține victoria prin Kabananga.
Oaspeții au început bine partida, brazilianul Mateus Santos punându-l la încercare pe Iustin Popescu cu un șut din unghi. Aceasta a fost singura ocazie notabilă a primei reprize.

În minutul 67, FC Botoșani a rămas în inferioritate numerică, după ce Victor Dican a văzut al doilea cartonaș galben. În minutul 81, Panait a deschis scorul pentru formația din Mioveni. Reușita a fost însă anulată de sistemul VAR. În minutul 90+3, Kabananga a trimis cu capul peste poartă din 6 metri, elevii lui Flavius Stoican ratând astfel victoria.
CS Mioveni a rămas pe ultima poziție a clasamentului, în timp ce FC Botoșani a urcat pe locul 7.