CS Dacia Mioveni s-a calificat la Turneul Final de Volei

de | 4.02.2021 13:12 | Actualitate, Sport

Week-end-ul trecut a avut loc Turneul stagional I – retur de volei al Diviziei A2 Feminin Est. Turneul a fost organizat de CS Dacia Mioveni și Federația Română de Volei în sala de sport a Școlii „Liviu Rebreanu” din Mioveni. Echipele seriei care s-au înfruntat în cele trei zile ale turneului au fost CS Dacia Mioveni 2012, ACS Academia de Volei Tomis Constanța, ASC Bravol Brașov și CSM Focșani 2007. Turneul a fost deschis cu meciul dintre Dacia Mioveni și CSM Focșani. Chiar dacă echipa din Focșani are un lot cu jucătoare mult mai experimentate, voleibalistele Daciei au reușit să câștige primul set, cu scorul de 28-26. Focșaniul și-a pus în valoare experiența superioară în următoarele trei seturi, care aveau să-i aducă victoria. Scor final 1-3. Următorul meci al Daciei Mioveni a fost cu Academia de Volei Tomis Constanța.
Echipa din Constanța venea cu elanul victoriei din primul meci al turneului, iar fetele antrenate de Valeriu Fianu aveau să joace sub presiunea așteptării unei victorii. Au fost două ore și 25 de minute de volei spectacol, scorul final fiind 3-2 pentru argeșence. În ultimul meci, Dacia avea să bifeze îndeplinirea obiectivului țintit, și anume calificarea la Turneul Final. Bravol Brașov nu a reușit să ia niciun set, chiar dacă s-a zbătut enorm, mai ales în ultimul set. S-a terminat 3-0 pentru Dacia.