Castelul Peleş a găzduit la finalul lunii mai o manifestare festivă dedicată Centenarului Marii Uniri şi împlinirii a 135 de ani de la inaugurarea oficială a castelului construit de Carol I. A fost un eveniment organizat de Casa Regală a României, în cadrul căruia Majestatea Sa Margareta, custodele Coroanei Române, a conferit distincţii unor personalităţi şi instituţii care au legătură cu Regalitatea. Printre acestea s-a aflat şi o ctitorie a primului rege al României, Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I”, din Câmpulung, care a primit Crucea Casei Regale a României. Aceasta i-a fost înmânată directorului Radu George de către însăşi Alteţa Sa Regală. În motivaţia gestului se specifică: „Pentru că încă din primul său an a întruchipat dorinţa fondatorului Dinastiei noastre de a asigura educaţia tinerilor prin buna pregătire a profesorilor lor. Pentru a onora întregul său corp profesoral, dar şi absolvenţii care au adus apoi lumina nenumăratelor generaţii de elevi. Pentru că şi astăzi reprezintă o instituţie de elită a învăţământului pedagogic românesc, ducând mai departe tradiţiile temeiniciei erudiţiei şi culturalizării naţiunii prin educaţie”.
La începutul acestui an, Colegiul „Carol I” Câmpulung a primit Ordinul „Meritul pentru Învăţământ” prin decret al preşedintelui României.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii