Coronavirus. 803 cazuri noi înregistrate, în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților de la ATI scade sub 900

de | 6.12.2021 14:23 | Actualitate, Home

Până astăzi, 6 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.786.839 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care  10.474 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.703.284 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 803 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 12 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33802171,52
2.Arad41575512,55
3.Argeș45980231,12
4.Bacău41022140,67
5.Bihor50096291,85
6.Bistrița-Năsăud1931850,64
7.Botoșani22577120,63
8.Brașov66243551,67
9.Brăila22613330,78
10.Buzău24048140,76
11.Caraș-Severin17700231,35
12.Călărași1887530,73
13.Cluj87765501,97
14.Constanța68763261,22
15.Covasna12988111,22
16.Dâmbovița36289211,11
17.Dolj44953180,66
18.Galați43898200,73
19.Giurgiu19821100,79
20.Gorj1517970,47
21.Harghita1394120,68
22.Hunedoara35727221,44
23.Ialomița1939280,79
24.Iași71313130,76
25.Ilfov75243421,49
26.Maramureș31078230,91
27.Mehedinți1574040,7
28.Mureș39560341,56
29.Neamț30972110,64
30.Olt2597570,75
31.Prahova62956180,85
32.Satu Mare20633240,71
33.Sălaj1771610,93
34.Sibiu42795481,88
35.Suceava37802110,41
36.Teleorman2488430,97
37.Timiș86991501,82
38.Tulcea1374700,64
39.Vaslui26707100,42
40.Vâlcea26523110,67
41.Vrancea1773160,49
42.Mun. București3033052521,35
43.Din străinătate**19723
44.Cazuri noi nealocate pe județe

10629
-242
TOTAL1786839803

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și: VIDEO. Spiridușii Moșului au deschis Târgul de Crăciun, la Pitești

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 120 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA      5
2ARAD6
3ARGEŞ2
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ7
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI1
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA3
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI8
25ILFOV0
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI12
29MUREŞ5
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA5
37TELEORMAN1
38TIMIŞ6
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA1
Total120

Până astăzi, 57.153 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Citește și: Restricții COVID: 173 de argeșeni au fost sancționați

În intervalul 05.12.2021 (10:00) – 06.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 54 de decese (28 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Dolj, Gorj, Harghita, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suyceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 54 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 la categoria de vârstă 70-79 ani și 20 la categoria de vârstă peste 80 ani.

51 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

 Din totalul de 54 de pacienți decedați, 51 erau nevaccinați și 3 vaccinați. Cei 3 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și 70-79 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.629. Dintre acestea, 881 sunt internate la ATI. Dintre cei 881 pacienți internați la ATI, 82 au certificat care atestă vaccinarea. 

Din totalul pacienților internați, 110 sunt minori, 104 fiind internați în secții și 5 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.778.908 teste RT-PCR și 5.404.378 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.101 teste RT-PCR (2.979 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.122 la cerere) și 12.004 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 26.016 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.721 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.735 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 52 de persoane. 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.156 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.803 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 200 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în  Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Citește și: Nepotul regelui Mihai I al României și soția sa vor deveni părinți pentru a doua oară

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021, au fost raportate 47.185.126 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Citește și: Alina Gorghiu va conduce interimar PNL Argeș

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit10.845.492 (+301.423)144.775  (+848)
Franţa       7.725.114 (+241.832)119.227  (+522)
Spania  5.174.720   (+62.878) 88.080   (+176)
Italia  5.043.620   (+89.035) 133.931  (+516)
Germania  5.977.208  (+403.452)            102.178 (+2059) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 DECEMBRIE 2021 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
261.812.322  (+3.907.307)5.209.959  (+46.350)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 noiembrie 2021 – 2 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ultimele articole

Acum! Incendiu puternic la o casă din Argeș
Acum! Incendiu puternic la o casă din Argeș

Un incendiu puternic a izbcunit în urmă cu puțin timp la o casă din comuna Valea Mare Pravăț. Incendiul s-a manifestat la acoperișul locuinței si la o camera de centrală. Pentru alimentarea cu apă, la locul interventiei se depladează încă o autospecială de stingere cu...

Spitalul Câmpulung e blocat și de Ministerul Sănătății
Spitalul Câmpulung e blocat și de Ministerul Sănătății

La Municipalul câmpulungean nu se mai poate face nicio operație sau altă procedură medicală care presupune anestezie, după ce unul dintre medicii de Terapie Intensivă a fost detașat forțat la Județean, iar celălalt a intrat în izolare, având și ceva probleme de...