Web Analytics
scris miercuri, 04.03.2026

Construcții improvizate în Războieni, desființate de Poliția Locală

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Control – Protecția Mediului și angajații din cadrul Administrației Domeniului Public Pitești au dezafectat construcțiile improvizate amplasate pe domeniul public în zona cartierului Războieni, la blocul J15.

Intervenția a fost realizată în urma sesizărilor primite din partea cetățenilor.

Potrivit Hotărârii Consiliului Local nr. 283/2021 privind aprobarea unor măsuri și acțiuni pentru realizarea activității de bună gospodărire și înfrumusețare a municipiului Pitești, deținătorii de imobile au obligația să nu construiască împrejmuiri improvizate pe străzi sau în vecinătatea blocurilor de locuințe, să nu cultive legume sau zarzavaturi în jurul blocurilor și să refacă spațiile verzi afectate, aparținând domeniului public.

Nerespectarea acestor prevederi constituie contravenție și se sancționează cu amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 lei.

Poliția Locală atrage atenția că acțiunile de verificare și eliberare a domeniului public vor continua și în perioada următoare.

Citește și Fraudă la pompele self-service: doi bulgari prinși cu dispozitive de clonare a cardurilor. Prejudiciu de 30.000 de lei

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...