Într-o discuție informală la un congres, un cardiolog algerian îmi explica faptul că deșertul Sahara este o imensă bogăție. Extrapolând, considerăm că, dincolo de inconvenientele actuale legate de suprapopularea pădurilor carpatine cu urși, putem privi și noi această bioresursă ca valorificabilă.
Ursul brun este cel mai mare carnivor terestru, deci clar nu trebuie tratat ca animal de companie
Copiilor, ursul le este prezentat idilic ca Moș Martin sau Teddy Bear. În domeniul geopolitic, ursul simbolizează puterea Federației Ruse și livrează prenumele președintei Comisiei Europene. Dintr-o perspectivă practică, ursul brun este cel mai mare carnivor terestru, deci clar nu trebuie tratat ca animal de companie. Respectând instinctele regnului animal, femela cu pui își apără progeniturile cu orice risc, iar ursul flămând devine agresiv. Deci, orice interacțiune cu ursul brun poate deveni periculoasă sau chiar fatală! Păstrați distanța! Restul măsurilor sunt în responsabilitatea autorităților.
Transfăgărășanul este împânzit vara de mașini cu numere de înmatriculare din toată Europa
Am ales să parcurgem cel mai frumos drum din lume, așa cum îl numesc americanii. După emoția revederii rondului pe care l-am parcurs de zeci de ori pe timpul studenției fiului meu în capitala transilvană, am luat direcția Brașov și, la scurt timp, am virat dreapta pe Transfăgărășan.
Avem o superbă priveliște de ansamblu a Făgărașului din Cârțișoara, comuna natală a lui Badea Cârțan, cel care a dus o parte din sufletul românesc acasă la împăratul Traian. Peisajele din zona Bâlea sunt inegalabile, iar un loc în cabina care leagă cabanele Lac și Cascadă este neprețuit! De la nivelul drumului, am cules câteva imagini de colecție.
Transfăgărășanul este împânzit vara de mașini cu numere de înmatriculare din toată Europa, începând cu țări alpine ca Franța, Italia, Austria, continuând cu capitala continentului – Belgia și cu motocicliști din Germania și Polonia. Am mai văzut autoturisme de Spania, Marea Britanie, Grecia, Olanda, și, desigur, turiști din proximitatea noastră, adică Republica Moldova, Bulgaria, Ucraina, Ungaria, Cehia, Slovacia.
Traversăm apoi tunelul care unește județele Sibiu și Argeș într-un concert de claxoane generate deopotrivă de amuzament și nervi, pe care chiar și compozitorul G. Ligety credem că ar fi fost invidios! Parcă în ciuda scepticismului vehiculat de poveștile cu urselide, cabanele riverane drumului aveau parcările pline. Aparențele au înșelat însă, imediat după Valea cu Pești făcându-și apariția primul urs, de mici dimensiuni, care sfida automobiliștii cu spatele său brun. Al doilea exemplar, de dimensiuni medii, părea destul de prietenos, probabil în scopul de a primi ceva alimente, dar nu a înșelat vigilența trecătorilor și chiar am remarcat atitudinea corectă a turiștilor de a nu-l hrăni!
„Nu trebuie decât să deschizi ochii și să ai o inimă sinceră pentru a înțelege puterea și înțelepciunea Creatorului…”
Următorul era un urs de proporții care stătea ca o santinelă pe un drum forestier emergent. Al patrulea urs întâlnit a fost un pui tolănit cuminte dincolo de parapetul opus sensului pe care circulam. Deși părea destul de inofensiv, nimeni nu a fost tentat să îl imortalizeze foto pentru că irascibilitatea colegilor de trafic era prea apăsătoare. În sfârșit, al cincilea exemplar de mari dimensiuni, stătea aliniat lângă banda de circulație creând un stauung bizar și inutil generat de consternarea unor conducători auto. Lăsăm în dreapta Cetatea Poenari cu cele aproape 1500 de trepte – cel mai autentic așezământ al domnitorului Vlad Țepeș, parcurgem salba frumoaselor comune argeșene și, odată traversat Orașul Regal Curtea de Argeș, ne angajăm în sprintul final pe A1. Bucurându-ne de acest drum, îi amintim aici și pe eroii geniști care și-au dăruit competența și și-au riscat viețile pentru ca lumea să se minuneze astăzi de frumusețea inegalabilă a Transfăgărășanului. Plăcile comemorative dedicate celor care s-au sacrificat aici escortează chiar cea mai pitorească parte a drumului. Închei cu un citat din literatura franceză: “Nu trebuie decât să deschizi ochii și să ai o inimă sinceră pentru a înțelege puterea și înțelepciunea Creatorului care se vădește în opera Sa”. Inimă curată și zile minunate!
Conf. dr. Adrian Tase
Citește și Inteligenţa artificială, creativitatea şi viitorul umanităţii. Un decalog IA
0 Comentarii