Comisia juridică a Camerei Deputaților a aprobat, luni, 23 martie, cererile de reţinere şi arestare preventivă pentru deputatul PNL Theodor Nicolescu. Direcţia Naţională Anticorupţie a cerut asăptămâna trecută restarea preventivă pentru deputatul Theodor Nicolescu, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită şi a trei infracţiuni de abuz în serviciu, cu consecinţe deosebit de grave, se arată în comunicatul de presă dat de DNA. Pentru reţinerea deputatului argeșean au fost 14 voturi pentru, 4 împotrivă şi unul anulat, iar pentru arestare preventivă au fost 13 voturi pentru şi 3 împotrivă. Nicolescu nu a fost prezent la comisie şi nici avocaţii săi, președintele Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor, Bogdan Ciucă, arătând ca acesta a comunicat că nu vine din „considerente colegiale”, având în vedere că a facut parte din Comisia juridică. Biroul Permanent urmează să decidă când vor intra în plen aceste rapoarte, în termen de cinci zile.
A.V.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii