Ca în fiecare an, în preajma sărbătorilor de Crăciun, copii de toate vârstele de la grădiniţele şi şcolile din toate colţurile judeţului nostru, au expus, în cadrul spectacolelor prezentate, tot ceea ce au învăţat de la cadrele didactice şi cât de bine s-au pregătit pentru Crăciun şi Anul Nou.
Se spune că, în prag de sărbătoare, colindătorii îţi aduc bucurie, căldură şi prosperitate în casă și astfel, mai multe grupuri de colindători au trecut pragul Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu” Argeș, pentru a colinda și a ura de bine: Ansamblul „Doruri Argeșene”, Asociația „Eurosenior”, Corul Veteranilor „Mihai Viteazul” și Ansamblul „Armonia”.
Unul dintre cele mai frumoase recitaluri de colinde, a fost susţinut de elevii de la cursul de sculptură, coordonat de meşterul popular Ion Rodoş, aceștia încântându-ne privirea cu frumusețea costumelor tradiționale din zona Corbi și inima cu dansurile specifice acestei zone, cântece populare și datini de Crăciun și Anul Nou. Miruna Matei
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii