Preşedintele României, Klaus Iohannis, a semnat decretele de decorare a unor instituţii de învăţământ din ţară. Astfel, printre altele, cu prilejul aniversării a 150 de ani de la înfiinţare, în semn de apreciere pentru rezultatele de excepţie obţinute în procesul de formare intelectuală şi umană a tinerelor generaţii, pentru promovarea calităţii învăţământului românesc, Klaus Iohannis a conferit Ordinul „Meritul pentru Învăţământ”, în grad de Comandor, Colegiului Naţional Pedagogic „Carol I” din municipiul Câmpulung, judeţul Argeş.
Preşedintele României a vizitat Colegiul „Carol I” în 2016, cu ocazia manifestărilor dedicate împlinirii a 100 de ani de la luptele din zona Pravăţ-Mateiaş.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii