Web Analytics
scris miercuri, 03.12.2025

Co-proprietarul celui mai mare site porno din lume s-a oferit să cumpere activele Lukoil

Austrianul Bernd Bergmayr, cunoscut ca fost co-proprietar al portalului pornografic Pornhub, a înaintat o solicitare către Departamentul Trezoreriei din Statele Unite pentru a achiziționa activele externe ale companiei ruse Lukoil, aflată sub sancțiuni. Informația a fost publicată de Reuters, care citează două surse apropiate situației.

Co-proprietarul celui mai mare site porno din lume s-a oferit să cumpere activele Lukoil

„Este clar că Lukoil International GmbH reprezintă o investiție excelentă și oricine ar fi încântat să aibă oportunitatea de a deține aceste active”, a declarat Bergmayr. El a adăugat: „Nu comentez posibilele tranzacții.”

Citește și: C.J. Argeş recunoaşte că Biblioteca Judeţeană fierbe!

Prin intermediul avocatului său, Bergmayr a refuzat să precizeze ce active îl interesează, dacă poartă negocieri directe cu Lukoil sau dacă acționează ca parte a unui consorțiu de investiții.

Bernd Bergmayr a lucrat ca investment banker la Goldman Sachs în anii ’90, după care s-a orientat către zona de private equity. Până în 2023, el a fost acționar majoritar al companiei MindGeek, care deține platformele Pornhub, RedTube și YouPorn.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită