scris joi, 29.08.2024

CFR Cluj, eliminată de FC Pafos din Conference League

Echipa cipriotă Pafos a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia CFR Cluj, în manşa secundă a play-off-ului Conference League. Ciprioţii s-au calificat în faza următoare a competiţiei, în timp ce clujenii au fost eliminaţi din cupele europene.

Pafos a avut o primă ocazie încă din startul meciului de la Limassol, însă a deschis scorul în minutul 2. După numai trei minute ciprioții mai înscriu o dată, ducând scorul la 2-0. Gazdele au mai înscris în minutul 45+1, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Au majorat totuşi avantajul în minutul 48.

Elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să îşi revină, au jucat slab şi Pafos – CFR Cluj a fost 3-0. Ciprioţii merg în grupele Conference League,  în timp ce echipa clujeană a fost eliminată din cupele europene.