Ce spune Hristu Șapera despre victoria BCM U Pitești cu Voluntari

de | 2.02.2020 13:33 | Actualitate

BCM U Pitești a reușit să obțină victoria aseară în meciul cu Voluntari, scor 97-89. Tony Bishop a fost MVP-ul meciului, internaționalul panamez terminând cu 29 puncte, 7 recuperări și un index al eficienței de 33. De asemenea, cu 6 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și 3 intercepții, Nikola

Hristu Șapera, antrenor BCM U Pitești: ”A fost un meci de mare luptă, așa cum ne-am așteptat. Voluntariul are o echipă foarte bună, care se poate compara cu orice echipă care a fost în prima grupă valorică. Am jucat prima repriză la un nivel de intensitate pe ambele faze mult sub ceea ce ne doream și rezultatul de pe tabelă a fost în consecință. Nu am atacat suficient coșul, nu am putut angaja pivotul și ne-am mulțumit să aruncăm de la distanță și semidistanță. În a doua repriză am fost mult mai agresivi în apărare, am atacat mult mai bine coșul și ne-am creat oportunități pe recuperarea ofensivă. Am avut probleme cu faulturile la Gajovic, un jucător foarte important pentru noi, și, de asemenea, Devin s-a accidentat, nemaiputând termina meciul. Totuși, cred că am avut un efort colectiv foarte bun în a doua repriză. Acest lucru ne-a adus victoria, chiar dacă după prelungiri. Vreau să le mulțumesc suporterilor noștri, au fost fantastici la acest meci cum, de altfel, au fost întreg sezonul. Sincer, nu am cuvinte să le mulțumesc!”.