Andrei-Theodor Proca a încheiat pe locul 7 finala probei de 1.500 de metri liber, la Campionatele Europene de natație 2026, după o cursă în care germanul Johannes Liebmann a impresionat și a stabilit un nou record mondial.
Sportivul român, în vârstă de doar 18 ani, a oprit cronometrul la 15:02.15, într-o finală extrem de puternică. Proca a avut o evoluție curajoasă și a reușit să-l devanseze în timpul cursei pe campionul mondial en titre, irlandezul Daniel Wiffen.
Wiffen, campion mondial la 1.500 de metri liber la Doha, în 2024, când a cucerit aurul cu timpul de 14:34.07, a încheiat de această dată pe ultima poziție în finala probei.
Johannes Liebmann, cursă pentru istorie
Aurul european i-a revenit germanului Johannes Liebmann, care a avut o evoluție spectaculoasă și a stabilit un nou record mondial în proba de 1.500 de metri liber.
Liebmann a încheiat cursa în 14:26.79, îmbunătățind recordul mondial anterior, deținut de americanul Bobby Finke, cu 14:30.67. Performanța germanului a fost una impresionantă, acesta impunându-se cu un avans considerabil față de următorii clasați. Medalia de argint a fost câștigată de maghiarul Zalan Sarkany, care a sosit la peste 12 secunde în urma lui Liebmann. Bronzul i-a revenit tot unui înotător german, Oliver Klemet, care a încheiat cursa la 13,85 secunde de noul campion european.
Pentru Andrei-Theodor Proca, locul 7 într-o finală europeană de asemenea nivel reprezintă o experiență importantă la doar 18 ani, într-o probă dominată de un nou record mondial.
Citește și: CE de natație 2026: Andrei Proca, în finală la 1500 de metri liber la prima participare la Europene




























0 Comentarii