scris vineri, 29.12.2023

Canotoarea Simona Radiş, aleasă cel mai bun sportiv român al anului 2023

Canotoarea Simona Radiş a fost aleasă cel mai bun sportiv român al anului 2023 în clasamentul întocmit de Asociaţia Presei Sportive, scrie Agerpres.

Consiliul Asociaţiei Presei Sportive din România a stabilit clasamentul celor mai buni sportivi ai anului care se încheie, în funcţie de performanţele înregistrate în competiţiile internaţionale importante.
Medaliată cu aur (dublu vâsle) la Campionatele Mondiale de la Belgrad şi dublă campioană europeană (dublu vâsle şi 8+1) la Brandenburg, Simona Radiş a ocupat prima poziţie în clasament, fiind urmată de Cătălin Chirilă (canoe), cu două medalii la Campionatele Mondiale de la Duisburg, aur la 500 de metri şi argint la 1.000 de metri. Colega Simonei Radiş în barca de dublu vâsle, canotoarea Ancuţa Bodnar, a ocupat poziţia a treia în ierarhie, ea fiind de asemenea campioană mondială şi europeană.