În această lună, Guvernul României a aprobat Acordul tehnic încheiat între Ministerul Apărării Naţionale şi Secretariatul tehnic al Organizaţiei pentru Interzicerea Armelor Chimice privind desfăşurarea instruirii. Actul impus în urma aderării la o convenţie internaţională pentru interzicerea armelor chimice stabileşte faptul că activităţile de instruire în domeniu se vor desfăşura în doar două locaţii din România: Baza pentru Apărare şi Instruire CBRN din Câmpulung (Valea Poienii), în judeţul Argeş, şi Centrul de Cercetare Ştiinţifică pentru Apărare CBRN şi Ecologie Bucureşti.
Baza pentru Apărare şi Instruire CBRN Câmpulung a fost Şcoală de Aplicaţie pentru Apărare NBC, unitate de elită în cadrul acestei arme, sub comanda generalului de brigadă doctor Nicolae Popescu. Unitatea este condusă acum de lt.col. Ovidiu Stănescu.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii