scris duminică, 20.10.2024

Campionatul European de tenis de masă: Bernadette Szocs, vicecampioană europeană şi la simplu

Bernadette Szocs a câştigat, duminică, medalia de argint în proba de simplu din cadrul Campionatului European Individual 2024. Ea s-a clasat pe locul doi şi la dublu, chiar alături de adversara care a învins-o la simplu, austriaca Sofia Polcanova, transmite News.ro. Polcanova a câştigat finala cu Szocs cu scorul de 4-1 (11-8, 11-13, 12-10, 11-6, 11-9).

La dublu, perechea Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria) a pierdut, astfel că a terminat competiţia pe locul doi. Românca şi colega sa au fost învinse de echipa Hana Matelova (Cehia)/Barbora Balazova (Slovacia), cor 3-2 (11-7, 7-11, 11-9, 7-11, 11-6).