După o aventură de 7 ani în care a călătorit pe jos alături de câinele său, un american din New Jersey, Tom Turcich, s-a întors acasă după ce a vizitat 38 de țări și a traversat șase continente.
Împreună cu companionul său loial, Savannah, a explorat locuri precum Chile, Panama și Kazahstan, iar la întoarcere, au fost întâmpinați cu o sărbătoare grandioasă. Turcich a devenit a zecea persoană înregistrată oficial care a înconjurat lumea pe jos, în timp ce Savannah a intrat în istorie ca primul câine care a făcut acest lucru.
Citește și Cisterna răsturnată în Ciofrângeni a blocat un sens de circulație
„A fost un final incredibil. O mare parte din viața mea a fost dedicată acestui scop, de a merge în jurul lumii…”, a mărturisit Turcich. Însă, după îndeplinirea visului său, el s-a confruntat cu o provocare neașteptată: lipsa unui nou obiectiv. Această realizare l-a lăsat cu un sentiment de pierdere, asemănător unei căderi psihice. El a explicat că, odată atins scopul principal al vieții sale, s-a simțit dezorientat, neștiind cum să își continue drumul.
0 Comentarii