Web Analytics
scris miercuri, 28.05.2025

Bolnavi şi… bolnavi. Viaţa sexuală la români – între extaz şi balamuc

La tot felul de evenimente și sindrofii la care particip, nu se poate ca, după câteva șprițuri, bărbații să nu mă întrebe dacă în România mai sunt boli venerice. Mai sunt, de la cazuri simple până la sifilis și SIDA, pentru că surse de ambele sexe există cu duiumul. Numai că numărul exact de cazuri noi nu-l mai știe nimeni: nici practicienii dermatologi, nici statisticienii. De ce?

Bolnavi şi… bolnavi. Viaţa sexuală la români – între extaz şi balamuc

În primul rând, pentru că nu se mai fac anchete epidemiologice draconice ca pe vremuri. În fața unor asistente medicale cu experiență, orice bolnav de o boală venerică trebuia să declare nu numai cu cine s-a culcat în ultimele luni, ci și cât lapte a supt de la mama lui. Cei mincinoși erau atenționați că pot chiar să fie privați de libertate.
Apoi, acum, românii s-au modernizat. Ce să caute la un cabinet de dermatologie, când internetul îți spune cu ce să te tratezi?! Creduli din născare, urmașii dacilor recurg la niște scheme terapeutice depășite de mult. Aparent, lucrurile sunt rezolvate, dar peste ani, cel puțin la noi în județ, mulți ajung la spitalul de la Vedea.

Prietenii știu de ce! Spre finalul anilor ‘70, la capitolul „cazuri noi de sifilis” eram campioni europeni. Personal, la cabinetul în care consult mii de bolnavi pe an, e mult de când n-am mai avut măcar un caz spre a nu uita cum arată „șancăru’”.
Anii ‘80. S-a prezentat la consultație o femeie din mediul rural, împreună cu soțul, cu rugămintea să văd cu ochi de specialist dacă el nu are vreo „boală lumească”. Nu avea. I s-a adresat lui: „Bă, ieși afară pe hol!” Apoi mi-a spus: „Dom’ doctor, ăsta e văcar și se dă la curve. Cu el mă culc rar. Trăiesc de câțiva ani cu un milițian. Iubi mi-a declarat că vine pe la mine pentru că am o născătoare curată ca televizoru’! N-aș vrea să îl îmbolnăvesc”.
Dr. Viorel Pătraşcu

Citește și Bolnavi şi… bolnavi. Cu Piedone la sex shop

Citește și Bolnavi şi… bolnavi. Asta epidemie: Manelizarea României

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită