Are 81 de ani, a fost muncitor necalificat, merge ajutat de un „ciumag” încropit de el dintr-o creangă groasă de alun. Nevasta și doi copii „s-au ridicat la cer”. Locuiește singur într-o căsuță din chirpici, la o margine de sat. Ne-a căutat pentru o eczema în placarde multiple, apărută pe tot corpul în urmă cu trei ani. Mintea încă îi funcționează bine.
De ce nu a venit când a debutat boala? „Am zis că nu o să mă primiți, că eu am refuzat să iau cardu’ de sănătate, din motiv de credință ortodoxă. Apoi am crezut că o să-mi treacă, doar n-o fi un blestem. M-am tratat singur. Cu ce? Cu aloi și cu agheasmă, care este apă sfințită. N-a mers, așa că m-am dat doar cu apă. Ce fel de apă? De ploaie! Dacă mă fac bine cu ce mi-ați recomandat, îmi dați voie să vă trec pe biletu’ de liturghie? Să vă ajute Dumnezeu!”
„Io nu mai am mult de trăit, că sunt o amărâtă de femeie bătrână de la țară. Cu bune, cu rele, io l-aș vota anu’ ăsta și la mulți ani pe Ceaușescu. L-am plâns în ianuarie când am văzut la televizor că a fost ziua lui de naștere. Pe vremea ailaltă era ordine și disciplină. Acuma… e ca la nebuni!
Scărpinătura asta am luat-o de la un nepot care nu mai are mamă, că a tăiat-o cu un cuțit omu’ ei. Trăiesc din ajutoru’ social, de 490 de lei pe lună. Bat în ștevie și verdețuri, iar frigideru’ meu e gol. Am găsit în el un ditamai șobolanu’ mort, că, după ce a intrat prin spate, cred că s-a curentat. Am sobă cu lemne, pe care le cumpăr de la țigani, care vine cu ele pe drum. Dai 20 de lei pe un sac cu lemne tăiate la drujbă. Ne spălăm în copae de plastic. Ce am mâncat de Paște? Ștevie!”
Dr. Viorel Pătraşcu
Citește și Bolnavi şi… bolnavi. Dezlegare la ţuică
0 Comentarii