Web Analytics
scris miercuri, 06.08.2025

Bolnavi şi… bolnavi. Au riscat şi au câştigat: câte un sifilis!

De multe secole, principala boală transmisă pe cale sexuală, sifilisul, nu a putut fi eradicată. O contactează îndeosebi bărbații, mai dispuși decât femeile să nu scape oportunitatea de a face sex cu persoane necunoscute. Boala, care nu se manifestă prin dureri, apare la nivelul organelor genitale la 21 de zile după un contact sexual normal, anal sau oral, cu o persoană ce nu știe că are o suferință pe care o poate transmite.

Bolnavi şi… bolnavi. Au riscat şi au câştigat: câte un sifilis!

În general se consideră că sifilisul a fost adus în Europa de marinarii lui Cristofor Columb în secolul al XV-lea. Dar sunt și teorii că a existat în Asia cu 3.000 de ani î.Hr. Agentul ce produce boala s-a evidențiat în anul 1905.
A trecut, cred, un deceniu de când nu mai diagnosticasem un caz nou de sifilis primar. De ce? Pentru că foarte mulți români recurg la sfaturile de pe internet fără să mai meargă la medicii specialiști. Iar ca dracul să fie și mai negru, leziunile acestei boli parșive se pot repara și fără tratament, consecințele grave apărând peste luni sau ani, îndeosebi la nivelul sistemului nervos (neurosifilis). În ultimele 20 de zile am diagnosticat trei cazuri noi, la trei bărbați de vârste diferite, care nu știau numele, starea civilă și profesia femeilor cu care avuseseră contacte sexuale.

Tânăr student, în vârstă de 21 de ani, frumușel și tupeist. L-am întrebat dacă are o relație stabilă. „Eu, nici vorbă! Nu ratez nimic din tot ce prind. Prezervativ? Niciodată. Am sifilis stadiul 2? Asta e. Nu riști, nu câștigi.” Nu a mai revenit cu rezultatul analizelor de sânge recomandate de noi.
Un pensionar în vârstă de 74 de ani, văduv: „Mi-a făcut felație una de vreo 40 de ani, pe care am luat-o de la «ia-mă, nene»”. M-am făcut că nu știu ce înseamnă asta. „Adică sex cu limba. Nu știam că se transmite și așa.” I-am dat bilet de internare la secția de boli venerice. „Ia uite, dom’ne, prin ce trec io la bătrânețe!”
Șofer, în vârstă de 45 de ani. „Păi, cum să nu fiu însurat? Da’, nu știți, îți ajunge toată ziua numai ciorbă, mai vrei și câte o fripturică! Am agățat-o prin piață. I-am propus franc și a fost de acord. Mi-a spus că e măritată, dar soțul are ceva nasol la prostată.”
Dr. Viorel Pătraşcu

Citește și Bolnavi şi… bolnavi. Pipiterapia la români

Citește și Bolnavi şi… bolnavi. Corpul medical, Napoleon şi Waterloo

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Diamante într-un munte de moloz

Înotul și gimnastica de performanță sunt două dintre sporturile la care nu are acces oricine, așa cum se întâmplă, să zicem, deseori cu fotbalul. La...

Din ediția tipărită