Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

BNR pune în circulație bancnote noi – emisiunea 2026

Banca Naţională a României informează că pune în circulaţie bancnote în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei, care au imprimată pe avers data de „1 februarie 2026” şi care poartă semnătura guvernatorului BNR şi a noului casier central, Mugur Tolici.

Toate celelalte elemente grafice ale bancnotelor, caracteristicile acestora, precum şi elementele de siguranţă sunt aceleaşi cu cele ale bancnotelor aflate în circulaţie.

Bancnotele din emisiunea „1 februarie 2026” sunt puse în circulaţie în mod eşalonat, în funcţie de nevoile reale ale circulaţiei monetare şi circulă în paralel cu cele existente în circulaţie – adaugă sursa citată.

Citește și: Verdict de la Bruxelles: România nu îndeplinește condițiile pentru adoptarea monedei euro

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...