Banca Naţională a României informează că pune în circulaţie bancnote în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei, care au imprimată pe avers data de „1 februarie 2026” şi care poartă semnătura guvernatorului BNR şi a noului casier central, Mugur Tolici.

Toate celelalte elemente grafice ale bancnotelor, caracteristicile acestora, precum şi elementele de siguranţă sunt aceleaşi cu cele ale bancnotelor aflate în circulaţie.
Bancnotele din emisiunea „1 februarie 2026” sunt puse în circulaţie în mod eşalonat, în funcţie de nevoile reale ale circulaţiei monetare şi circulă în paralel cu cele existente în circulaţie – adaugă sursa citată.
Citește și: Verdict de la Bruxelles: România nu îndeplinește condițiile pentru adoptarea monedei euro



0 Comentarii