Moldovean la origini, arhiepiscopul Argeșului și Muscelului nu își uită locurile natale, pe care le vizitează de câteva ori pe an, atunci când timpul îi permite. Constantin Argatu, acum Calinic Argeșeanul, i-a inspirat pe edilii comunei Crăcăoani să denumească biblioteca din comună după numele său. Ierarhul s-a deplasat de curând la manifestarea organizată în frumoasa localitate situată pe drumul ce leagă oraşele Piatra Neamţ şi Târgu Neamţ și a dus cu el mai mult de 70 de cărți. ÎPS Calinic, cel care conduce de ani buni destinele bisericii argeşene, s-a născut pe 6 iunie 1944 la Crăcăoani, județul Neamț.
A.C.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii