Web Analytics
scris miercuri, 12.07.2023

Beleți-Negrești: Sancțiune pentru o societate cu activitate în domeniul silvic

În ziua de 11 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Topoloveni și polițiștii din cadrul Serviciului Ordine Publică – Biroul pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol, împreună cu specialiștii Gărzii Forestiere Ploiești – Biroul Județean Argeș, au desfășurat activități în vederea prevenirii si combaterii tăierilor ilegale și sustragerii de material lemnos, finalizând verificările privind activitatea unei societăți comerciale cu activitate în domeniul silvic, din Beleți-Negrești.

Citește și Pitești: Reținut pentru vătămare corporală, în urma continuării cercetărilor

Din verificări a rezultat o diferență între stocurile scriptice înregistrate în aplicația SUMAL și stocurile faptice inventariate la controlul efectuat, privind cantitatea de 9 metri cubi material lemnos, de esență gorun.

Ca urmare a abaterii, reprezentantul societății a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 5.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, fiind aplicată și măsura complementară de confiscare valorică a cantității de material lemnos, cu o valoare de peste 2.500 de lei.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...