BCM U Pitești a câștigat meciul cu CSM CSU Oradea

de | 4.04.2021 13:28 | Actualitate, Sport

BCM U Pitești a câștigat meciul cu CSM CSU Oradea după o partidă echilibrată, scor 63-62. Confruntarea s-a disputat în Sala Sporturilor din Trivale și a contat pentru turneul 10 din LNBM.

Oradea a început mai determinată meciul iar la jumătatea primului sfert avea un avantaj de 4 puncte pe tabelă, scor 12-8. După primele zece minute, diferența era de doar două puncte între cele două echipe, 18-16.

Gajovic și-a adus echipa în avantaj în startul sfertului doi cu un coș de la mare distanță, 18-19. Zekovic a punctat de afară pentru 22-19 iar scorul era egal, 24-24, cu cinci minute rămase din prima repriză. Echilibrul s-a menținut și după terminarea celui de-al doilea act, când tabela indica 30-30.

Echipele din Oradea și Pitești au mers cap la cap și după pauză, astfel că înaintea ultimului sfert scorul era 46-46. Reușitele lui Markovic și Holt au adus CSM-ul în avantaj, scor 55-52. Broussard a înscris din apropiere pentru 59-54, dar Talton i-a apropiat pe argeșeni la doar două lungimi după un coș de trei puncte, 59-57. Bobe Nicolescu a marcat și el de afară pentru 62-57, însă Jeremic a adus-o pe BCM U Pitești în avantaj cu 29 de secunde rămase din meci, scor 63-62. Bihorenii nu au mai înscris până la final iar echipa antrenată de Tudor Costescu obține o victorie importantă pe propriul teren.