BCM U FC Argeș Pitești se poate califica în semifinalele campionatului

de | 7.05.2018 09:15 | Sport

baschet semiPlecată cu șansa a doua în seria cu CSM CSU Oradea, din sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet masculin, BCM U a produs surpriza și a câștigat unul dintre cele două meciuri disputate departe de casă. Alb-violeții s-au impus în Meciul 1, din Bihor, cu scorul de 66-62, după o prestație excelentă în apărare. Mai mult, Troupe&Co au condus primele 20 minute ale Meciului 2, însă au cedat în final, scor 88-58.

Astfel, argeșenii și-au recâștigat avantajul terenului propriu. În cazul în care vor ieși învingători în jocurile de la Pitești, de miercuri (9 mai, ora 17:30), respectiv vineri (11 mai), piteștenii vor fi calificați în semifinalele campionatului.

Este un moment foarte important pentru baschetul piteștean. Se anunță două meciuri echilibrate, împotriva unei formații valoroase a României. Oradea și-a propus câștigarea Ligii Naționale, însă ultimele meciuri directe cu BCM U au demonstrat că rezultatul poate fi favorabil oricărei echipe.