Reluat anul trecut, obiceiul de iarnă al lereştenilor de a se aduna la horă înainte de a începe muncile de primăvară este păstrat şi în finalul acestei ierni. La finalul săptămânii va avea loc o nouă ediţie a Balului Gospodarilor, la Căminul cultural, acolo unde prezenţa nu este îngrădită decât de obligaţia de a purta straie populare. Va fi joc, vor cânta interpreţi de muzică populară şi nu vor lipsi surprizele şi nici poveştile de viaţă ale vârstnicilor sau cele de dragoste, evenimentul desfăşurându-se în ajun de Dragobete, sărbătoarea iubirii la români.
C.I.B.
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii