Web Analytics
scris joi, 26.11.2015

Autorităţile locale de la Valea Iaşului intenţionează ca toate drumurile comunale să fie asfaltate

# Continuă investiţiile în comuna condusă de primarul Nicolae Barbu (foto)

Autorităţile locale de la Valea Iaşului intenţionează ca toate  drumurile comunale să fie asfaltate

De ceva timp, în comuna argeșeană Valea Iașului se lucrează intens la extinderea rețelei de alimentare cu apă în satul Mustățești. Astfel, se schimbă conducta veche de peste 20 de ani cu alta nouă, mult mai performantă. De asemenea, în satele Cerbureni, Mustățești și Valea Uleului se extinde rețeaua de canalizare.
”Este vorba de sistemul I, o extindere cu 2 km, pentru că rețeaua de canalizare funcționează din anul 2010, ne-a declarat Nicolae Barbu (foto), primarul comunei Valea Iașului. Avem și sistemul II de canalizare pentru satele Valea Iașului și Ungureni, aici trebuind să punem în funcțiune stația de epurare. Pentru darea în funcțiune avem nevoie de un anumit număr de abonați. Să sperăm că până la sfârșitul acestei luni reușim să finalizăm aceste proiecte. De asemenea, am reușit să organizăm licitația pentru alimentare cu apă în satul Borovinești, singurul sat din comună rămas fără rețea de alimentare cu apă. În scurt timp și aici vor începe lucrările”.
În altă ordine de idei, menționăm că autoritățile locale intenționează ca toate drumurile comunale să fie asfaltate. În acest sens, licitațiile pentru contractarea lucrărilor au fost deja făcute și în funcție de evoluția vremii va fi dat startul și la asfaltare.
„Patru drumuri sunt prinse în acest program, a mai spus primarul Nicolae Barbu. Este vorba de DC 258, zona Cerbureni-Mustățești, pe o lungime de 2,3 km, DC 259 Ungureni-Borovinești (1 km), drumul local Mustățești-Valea Uleului (1 km) și cel de la Valea Iașului (1 km)”.
M.Ionel

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită